Stezka podél Lužnice

Moderní dálková stezka, 230 km dlouhá trasa, stezka, po které se slehla zem..

„Projekt moderní dálkové pěší turistické trasy „Stezka podél Lužnice nás spojuje“ vznikl jako výsledek česko-rakouské spolupráce.

Trasa je dlouhá 230 km, vede podél řeky Lužnice od pramene u rakouské obce Karlstift přes města Weitra, Gmünd a Litschau, překročí hranice do České republiky u Chlumu u Třeboně, na Třeboňsku se rozdělí na dvě větve (podél Staré řeky a podél Nové řeky), které se opět spojí ve Veselí nad Lužnicí. Ze Soběslavi trasa odbočuje na výhledový bod Choustník a vrací se k řece v Sezimově Ústí, aby přes Tábor a Bechyni došla až k ústí Lužnice do Vltavy. Stezka má velmi dobrou infrastrukturu v oblasti ubytování, stravování a veřejné dopravy.

Podrobné informace, průvodce, mapy naleznete na webových stránkách https://www.stezkapodelluznice.cz/cs

Tolik praví jeden z mála webů, který o této zajímavé trase ještě horko těžko najdete, jinak všechny stopy mizí.. Oficiální web též, ani zmínka proč, nebo co s ním bude.. Asi došly dotace a tak už se tento výsledek česko-rakouské spolupráce nehodí?

Proč si tam nedají přesměrování alespoň na KČT eshop, kde prodávají tištěné průvodce?

Nám se trasa každopádně velmi líbila a absolvovali jsme ji etapově, na kolech a i s malými dětmi (4 a 6 až v průběhu dalších let 6 až 8 let) jsme si ji moc užili. Úvodní rakouské etapy nám nabídly přírodu prakticky „pro sebe“ a to i ve dnech, kdy byly všechny ty „Modravy a Lipna“ prý přeplněné lidmi.

Abyste si ji mohli v případě zájmu projít či projet i vy, zachránil jsem Vám trasu jednotlivých etap.

Trasy v GPX

Trasy v mapy.cz

Trasy si můžete otevřít též uložené v nejlepší mapové aplikaci mapy.cz

Trasa na cykloserver.cz

Celou trasu stále můžete nalézt značenou velkým žlutým na mapě cykloserver.cz

Trasy tištěné

Po dlouhém pátrání (no spíš náhodou, při přípravě této stránky) jsem našel alespoň tištěného průvodce od KČT.

Zajímavostí je, že původní stránky vůbec žádné GPX trasy neměly, pouze slovní popis trasy. Až moje šikovná žena našla, že jsou trasy graficky zaneseny na cykloserveru. GPX jsem tvořil ručně na mapy.cz.

Trasy v rakouské části

Informace o rakouské části pod jménem „Der Weg entlang der Lainsitz“ najdete na stránkách waldviertel.at

Pravdou je, že v Rakousku se stačí dostavit na start a pak je celá trasa naprosto luxusně značená cedulkami s velkým žlutým , takže na mapu (ať již papírovou, nebo tištěnou) nemusíte prakticky vůbec sáhnout. V Čechách pak trasy vedou po turistických značkách, ale minimálně základní navigaci „po které“ zde potřebovat budete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Upozornit emailem na navazující komentáře. Můžete se též přihlásit k odběru bez omentování.